Merak Edilenler

Editörlük: Editörlük, bir kitap fikrinin ortaya çıkmasından itibaren kitabın son aşamasına kadar tüm süreçlerini takip etme işidir. Bir fikrin kitap hâline gelmesinin ardında muhakkak bir editör vardır. Fikrin esere dönüşmesinde yazar kadar editör başarısı da gerekir.

Yazarın, yazarlık sürecinde geçirdiği tüm aşamalarda editör yanında olur. Gerekli fikir alışverişleri, eserin nasıl daha iyi bir duruma getirileceği, daha yaratıcı fikirlerin sunulması gibi yazar ve eser adına tüm olumlu adımları editör takip eder.

 

Redaksiyon:

Bir kitabın basılmadan önce yazım hataları ve anlatım bozuklukları bakımından incelenmesi gerekir. Kitabın içerik olarak kaliteli olmasının yanı sıra imla olarak da kaliteli olması gerekir. Redaksiyon, bir metnin imla, gramer ve anlatım açısından dile hâkim bir editör tarafından elden geçirilerek düzenlenmesi ve yayımlanmaya uygun hâle getirilmesidir. Kitap okumayı seven hiç kimse yazım hataları ve anlatım bozuklukları ile dolu bir kitabı okumak istemez. Bütün bunlara rağmen en iyi yazarlar bile bu hataları yapabilmektedir. Gerekli redakte işleminden geçmeyen bir kitap içerik olarak ne kadar iyi olursa olsun hem yazarın hem de yayınevinin itibarı için zedeleyicidir. 

Dizgi:

Dizgi; bir kitabı basmak için harfleri, kelimeleri, satırları, sayfalar oluşturacak biçimde düzenlemedir. Okuma kolaylığı açısından dizgi çalışması kitap yayımlamanın en önemli unsurlarındandır. 

Kapak:

Kitabın kapağı kıyafeti gibidir. Kapak kitabın içeriğiyle örtüşen görsel bir anlatım taşımalı, tasarımı, güzelliği kitabı alıp almamayı etkilemelidir. Raflarda bulunan ve her gün yenisi eklenen binlerce kitap içinden kitabınızın seçilmesi için uygun bir kapak tasarımı olması, eserinizin başarısında etkilidir. 

ISBN:

Uluslararası Standart Kitap Numarası anlamına gelen ISBN Türkiye'de Kültür Bakanlığı ISBN Dairesi tarafından verilmektedir ve her kitapta bulunması zorunludur. Aynı zamanda kitabın barkodunun oluşturulmasında da kullanılmaktadır. Yayıncı sertifikasına sahip yayınevleri tarafından alınabilmektedir. 

Bandrol:

Kitabınızın baskı adedi kadar YAYFED tarafından, resmî başvuru yoluyla alınabilen güvenlik hologramıdır. Kitap basıldıktan sonra matbaaya teslim edilerek her kitaba yapıştırılması sağlanır ve kitabın dağıtıma çıkabilmesi için zorunludur. 

 

Yayın hakları:

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunumuza göre; bir kitabın sahibi onu meydana getiren kişidir. Yayınevi ise asıl eser sahibinin hakları saklı kalmak kaydıyla onu işleyendir.

 

 

Kapat